Ametyst surowy (ciemnofioletowy)

Preloader

Ametyst – z greckiego amethystos (nie pijany, trzeźwy), jest fioletową odmianą kwarcu o różnej intensywności i odcieniach zabarwienia przez lawendowy po purpurę. Barwa pochodzi od niewielkiej zawartości żelaza i promieniowania radioaktywnego ziemi.

Grupa krzemianów

Twardość w skali Mohsa 7

Ciężar właściwy

W biblii ametyst jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Arona (Księga Wyjścia), a w Apokalipsie św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu nowego nieba – Jeruzalem.
W sanskrycie ametyst zwany jest cacunda – przynoszący szczęście. Natomiast w języku hebrajskim nazywany jest achlamach – dający miłe sny.

Ametyst zdobi pierścienie biskupów i przechowywany w Watykanie papieski pierścień.

Grecy uważali, że picie wina z ametystowych pucharów lub dosypywanie do niego ametystowego proszku uchroni ich przed upiciem i nałogiem pijaństwa. Zwyczaj ten istniał również w I Rzeczpospolitej, oczywiście szlacheckiej.

Ametysty zdobią klejnoty królewskie (korony i berła) europejskich monarchii (Wielkiej Brytanii, Rosji, Bawarii). Starożytne zapiski sumeryjskie, egipskie, greckie i rzymskie, a także wczesnochrześcijańskie potwierdzają wpływ tego kamienia na rozbudzanie intuicji, duchowej świadomości i uczuć oraz zachowanie czystości emocjonalnej i duchowej. Mówi się, że Ametyst buduje pomost między ziemią a niebem.

Oddziaływanie

Strefa fizyczna:

Ametyst należy do najbardziej popularnych kamieni używanych przez litoterapeutów.

Jego subtelne wibracje wspomagają odtruwanie i oczyszczanie krwi. Wspomagają wychodzenie z nałogów, a zwłaszcza alkoholizmu. Wspierają również przy bezsenności i sennych koszmarach, przynosząc spokojny i przyjemny sen. Ametyst łagodzi bóle głowy, w tym migrenowe. Łagodzi również zaburzenia spowodowane stresem, napięciami i nieprzepracowanymi przeżyciami. Z tego powodu stosowany był od dawnych czasów w przypadku nerwic, stanów lękowych, histerii i halucynacji. Ma też pomagać w rozwiązywaniu problemów ze słuchem oraz zaburzoną równowagą hormonów wpływając pozytywnie na gruczoły wydzielania wewnętrznego.

Strefa mentalna/psychiczna/energetyczna:

Ametyst wzmacnia miłość i wspólnotę z tym co boskie, uczy nas oddania i zaufania Bogu, Stwórcy, czy Siłom Wszechświata, jeśli ktoś tak woli. Wprowadza równowagę, stabilność i wspólnotę w stosunkach między kobietą i mężczyzny, harmonizuje ich życie erotyczne i pozwala osiągnąć większą jedność w związku. Uspokaja namiętności, nerwy, napięcia i nadwrażliwość, poprawia samoocenę. Wzmacnia aurę oraz intuicję otwierając nas na tajemnice życia, których umysł nie jest w stanie pojąć. Pomaga odnaleźć własną, duchową strefę ciszy i zrozumieć, że wszystko ma swoje jedno źródło.

Czakramy:

Czakra 7 (korony)

Znaki zodiaku:

Ryby, strzelec, koziorożec, baran, panna, wodnik.