SODALIT (Kamień niebieski) surowy

Preloader

SODALIT (Kamień niebieski) – glinokrzemian sodu Na8 [Cl2/(AlSiO4)6]. Nazwę zawdzięcza dwóm słowom – soda i gr. lithos (kamień, skała). Barwa ciemnoniebieska lub fioletowoniebieska z widocznymi, nieregularnymi żyłkami i plamami w białym, czasem żółtym, zielonym, różowym lub czerwonym kolorze. Bywa też biały, jasnoniebieski, szary, żółtawy i jasnozielony.

Sodalit służy do wyrobu galanterii ozdobnej, figurek, biżuterii. Jest cenionym kamieniem kolekcjonerskim.

Gromada krzemianów.
Twardość w skali Mohsa: 5 – 6
Ciężar właściwy: 2,1 – 2,4

Oddziaływanie

Sfera fizyczna:
Sodalit swoimi wibracjami wzmacnia układ odpornościowy, odmładza i odświeża organizm. Korzystnie oddziałuje na metabolizm, układ limfatyczny (wraz z magnezytem), nadciśnienie, bezsenności, autyzm, cukrzycę i starzenie się oraz pomocny przy niedoborach wapnia. Koi system nerwowy, zwiększa wytrzymałość fizyczną. Wspomaga odnowę komórkową, dobrze wpływa na szyszynkę (wraz z ametystem) i zatoki (z gagatem). Niesie pomoc przy impotencji ( wraz z granatem i karneolem). Wspomaga rozwój dzieci.
Wspomaga długowieczność (wraz z jadeitem).

Strefa mentalna/psychiczna/energetyczna:

Wibracje sodalitu dobrze wpływają na postrzeganie, twórczą ekspresję i wytrwałość. Uspokaja, poprawia samoocenę i umiejętność komunikowania uczuć. Pomocny w zagubieniu, niedostosowaniu, mentalnym niepokoju, przewrażliwieniu i lęku. Ludziom mającym tendencję do „bujania w obłokach” i nadwrażliwym pomaga lepiej funkcjonować w świecie.
Jest przydatny do pracy w grupach.
Poprzez swoje wibracje sodalit skłania do głębokich przemyśleń oraz kieruje umysł na to co najbardziej istotne. Wzbudza poczucie stabilności, wspomaga utrzymanie niezależności poglądów i zachowanie wierności sobie niezależnie od sytuacji. Wspomaga intuicyjne widzenie (wraz z labradorytem i ametystem jodełkowym tzw. szewronem). Rozprasza smutek (wraz z czerwonym jaspisem). Wraz z kwarcem różowym wspiera poczucie własnej wartości. Wspomaga rozpraszanie nadmiernej troski, uwarunkowania i usztywnienie umysłowe.
Pomocny przy syndromie tzw. „chorego domu” (wraz z kwarcem dymnym).

Czakramy: Czakra czoła.
Znaki zodiaku: Panna, strzelec.