Karneol szlifowany

Preloader

Karneol, inne nazwy to karniol, krwawnik. Nazwa karneol pochodzi od łacińskiego słowa carnis – ciało, mięso.

Jest to gemmologiczna nazwa czerwonej o różnej intensywności tej barwy, półprzeźroczystej odmiany chalcedonu. Składa się z krzemionki (SiO2) skrytokrystalicznej. Barwę nadają mu niewidoczne wrostki żelaza (głównie Goethytu i Hematytu).

Grupa krzemianów

Twardość w skali Mohsa 7

Ciężar właściwy

W starożytności używany był przez żołnierzy rzymskich do tamowania krwi z odniesionych ran, dlatego inna jego nazwa to Krwawnik. Karneol był też używany do wyrobu biżuterii, rzymskie pierścienie i kamee dotrwały do naszych czasów i liczą sobie ponad 2 tys. lat. Najstarszy wyrób z karneolu, który udało się odnaleźć archeologom liczy 8 tys. lat.
Współcześnie również robiona jest z niego piękna biżuteria a nawet rzeźby.

W średniowieczu Karneol zdobywał popularność również jako kamień leczniczy. Św. Hildegarda z Bingen opisała jego działanie w swoim wielkim dziele Phisica w rozdziale poświęconym kamieniom o tytule Lapidibus.

Oddziaływanie

Strefa fizyczna:

Karneol posiada korzystny wpływ na układ trawienia (wątrobę, pęcherzyk żółciowy, trzustkę), w zaburzeniach łaknienie, poprawia apetyt. Wpływa też korzystnie na śledzionę, krążenie krwi, przekrwieniach, żylakach i ogólnych zaburzeniach krwi. Pomaga też płucom, nerkom i tarczycy. Wspomaga w dochodzeniu do zdrowia w infekcjach, przeziębieniach, katarze siennym, zapaleniu oskrzeli.

Karneol ożywia dlatego spełnia korzystną rolę w zespole przewlekłego zmęczenia.
Św. Hildegarda polecała karneol dla wzmocnienia witalności, usprawnienia krążenia krwi i kobietom w celu wzmocnienia narządów kobiecych i psychicznego, mentalnego aspektu kobiecego.

Strefa emocjonalna:

Karneol uziemia, a zatem pomaga skupiać się na obecnej chwili i radzić sobie tak by żyć radośnie tu i teraz, czerpiąc satysfakcję i przyjemności z codzienności życia. Sprzyja koncentracji i zapobiega stanom zagubienia.

Św. Hildegarda polecała go dla ożywienia, wzmocnienia woli i kreacji. Kobietom dla wzmocnienia i zrównoważenia kobiecego aspektu osobowości (pierwiastka żeńskiego).

Po przez dobre uziemienie czyli zapuszczenie stabilnych i silnych korzeni pozwala nam bezpiecznie zagłębić się w sprawy duchowe.

Czakramy:

Czakra II – sakralna.

Znaki zodiaku:

Baran, byk, bliźnięta, panna, rak, lew.